ABBA po kaszubsku

28 lutego 2017

W szkole w Starej Hucie odbył się śledzikowy koncert „ABBA po kaszubsku” w wykonaniu Kaszubskiego Duo Artystycznego czyli Tomasza Fopke (tłumaczenie na kaszubski, baryton) i Ryszarda Borysionka (aranżacja, akordeon). Przybyli liczni goście z Chmielna, Strzepcza, Lini, Wejherowa, Kartuz, Sierakowic, Luzina, Głodnicy i oczywiście ze Starej Huty. Koncert poprzedzony był występem uczniów- uczestników warsztatów teatralno- muzycznych. Po koncercie gospodynie ze Starej Huty zaprosiły na poczęstunek, podczas którego goście delektowali się licznymi potrawami i dzielili się wrażeniami ze spotkania.

Relacja Tomasza Fopke:

Dzisiaj, tj. 28 lutego 2017 roku wraz z Ryszardem Borysionkiem (akordeon) wystąpiliśmy w Szkole Podstawowej w Starej Hucie z piosenkami zespołu ABBA… po kaszubsku. Ryszard zaaranżował utwory na swój instrument i pysznie zagrał a mnie przypadło tłumaczenie na kaszubski i zaśpiewanie. Nie byłem jednak w śpiewie sam, albowiem Organizatorzy – Stowarzyszenie Akademia Głodnica – przygotowali specjalne śpiewniczki dla obecnych, z których dzielnie korzystano. Zabrzmiało 12 szlagierów „abbowych” w wersji kaszubskiej: Waterloo (Waterloo), One of us (Zapłakóny), Does your mother knows (Mëma wié?), I do, I do (Tak je, tak mdze), The winner takes it all (Chto dobëł – wszëtkò wzął), Ring, ring (Zwòń, zwòń), Chiquitita (Malëtinkô),Money, money (Pieńdze, pieńdze), I have a dream (Marzenié móm), Hasta mañana (Do witerka), Mamma mia (Mëmma mòja) i Thank you for the music (Dzãka za mùzykã).Był to kolejny, trzeci już (po rosyjskim i francuskim) śledzik po kaszubsku zorganizowany z naszym (We Dwa Kònie) udziałem przez Państwa Halinę i Witolda Bobrowskich.
A za rok zapraszamy już na „polski śledzik”. Wykonamy piosenki z repertuaru Mieczysława Fogga – po kaszubsku, oczywiście 🙂