Hymn i księga czyli świętowanie niepodległości

9 listopada 2018

Stulecie niepodległości Polski świętujemy na wiele sposobów. Najwięcej pracy kosztowało nas przygotowanie „Księgi 100 Świadków Niepodległości”. Każdy uczeń w szkole przygotował po dwie karty do księgi. Na jednej przedstawił osobę, która żyła w 1918 roku, a na drugiej obiekt lub rzecz pamiętającą ten czas. I tak powstała ciekawa galeria portretów pradziadków, prababć, pracioć oraz rysunki starych checzy, kościołów i zabytkowych przedmiotów. Karty przygotowali też uczniowie z Głodnicy i Bącza. Ponieważ wszystkich uczniów jest 50, to kart powstało dokładnie 100. Tyle ile trzeba.
Dzisiaj -podobnie jak i w ponad 24 tys. innych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych w Polsce oraz w 91 szkołach polonijnych z całego świata o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.
Niepodległość uczciliśmy też wcześniej zapalając 100 lampek na grobach polskich legionistów w czasie szkolnej wycieczki w Wilnie i rozgrywając 100 minutowy mecz w strojach narodowych na szkolnym boisku.
A o stuleciu niepodległości przypominać nam będzie teraz księga składająca się ze stu kart ozdobionych dziecięcymi rysunkami i zapisanych historią rodzinną naszych uczniów.