XII Konkurs „Kaszubskie Madonny” za nami

4 listopada 2016

Po raz dwunasty odbył się w naszej szkole, organizowany wspólnie z  Kartuskim Centrum Kultury, konkurs „Kaszubskie Madonny”. Na konkurs wpłynęły 193 prace. W tym roku regulamin przewidywał wykonanie kaszubskiej madonny za pomocą haftu kaszubskiego. Komisja konkursowa nagrodziła równorzędnie 66 prac. Zostały wyróżnione za poprawność zastosowanej techniki, estetykę, kreatywność. Tradycyjnie, wybór był bardzo trudny.

Uroczystość finałową rozpoczął występ teatralny uczniów ze Starej Huty przygotowany na zajęciach muzyczno- teatralnych pod opieką Jolanty Sikorskiej i Mariusza Karpowicza. Była to autorska, kaszubska i ekologiczna wersja „Jasia i Małgosi”.

Po aktorach wystąpili gitarzyści pani Haliny Klejsa grając na gitarach i śpiewając „Barkę” po kaszubsku.

Wyniki konkursu omówił Witold Bobrowski. Podkreślił znaczenie poznania poprawnej techniki haftu oraz to, aby uczniowie wnosili do swoich prac własne pomysły. I przede wszystkim, aby były to prace samodzielne.

W tym roku nagrodami dla laureatów były dwie książki: „Kaszebscze  abecadło” i „Twój pierszi słowarz” autorstwa Witolda Bobrowskiego i Katarzyny Kwiatkowskiej zakupione z dotacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Spotkanie zakończył poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów ze Starej Huty.

W konkursie wzięły udział następujące szkoły:

 

lp szkoła
1 Borzestowo
2 Egiertowo
3 Głodnica
4 Kamienica Szlachecka
5 Lisie Jamy
6 Łapalice
7 Miechucino
8 Mirachowo
9 Niepoczołowice
10 Pobłocie
11 Pomieczyńska Huta
12 Sierakowice
13 Stara Huta
14 Stężyca
15 Strzepcz
16 Szopa
17 Szymbark
18 Tuchlino

Artykuł Lucyny Szomburg: http://magazynkaszuby.pl/2016/11/matka-boza-usmiechnieta-kaszubskie-madonny-2016/