VIII Konkurs „Kaszubskie Madonny”

23 października 2012

Po raz ósmy mała szkoła w Starej Hucie wraz z Domem Kultury “Kaszubski Dwór” z Kartuz zorganizowała konkurs plastyczno-literacki „Kaszubskie Madonny”. Udział w konkursie polegał na przygotowaniu prac, których tematem jest Matka Boska z Kaszub.

W konkursie uczestniczyła rekordowa ilość 21 szkół z powiatu kartuskiego. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie, gdyż musiała ocenić około 400 prac dzieci i wybrać te najciekawsze. A to zawsze jest bardzo trudne. Nagrodzonych równorzędnie zostało stu młodych twórców, bo ideą tego projektu nie jest stopniowanie nagród poprzez przyznawanie I, II czy III miejsca, ale jednakowe wyróżnienie najciekawszych dzieł i w ten sposób promowanie twórczego spojrzenia na dziedzictwo kulturowego swojego rejonu oraz uczenie dostrzegania i tworzenia piękna wokół siebie.

23 października do Starej Huty przybyli wyróżnieni uczniowie ze swoimi nauczycielami na spotkanie wieńczące konkurs. Jest ono zawsze starannie przygotowywane przez Dom Kultury „Kaszubski Dwór” oraz społeczność szkolną ze Starej Huty. Prace plastyczne prezentowane są na specjalnej wystawie, a prace literackie wydrukowane w okolicznościowej książeczce. Każdy laureat, jego opiekun i szkoła biorąca udział w konkursie otrzymują pamiątkowy dyplom. Tradycyjnie laureaci otrzymują nagrody książkowe a uczniowie ze Starej Huty w części artystycznej spotkania przedstawiają spektakl nawiązujący treścią do tematu konkursu. Ponieważ w tym roku z okazji jubileuszu „Pana Tadeusza” nagrodą było kaszubskie jego wydanie w tłumaczeniu Stanisława Janke, to przedstawienie było inspirowane właśnie „Panem Tadeuszem” i zaczynało się od inwokacji po kaszubsku. Książki w tym roku ufundowało Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Po części oficjalnej gospodynie ze Starej Huty przygotowały dla miłych gości z różnych kartuskich szkół słodki poczęstunek.

W Starej Hucie było bardzo artystycznie i gwarnie. I znów na kolejny finał konkursu „Kaszubskie Madonny” trzeba będzie czekać cały, długi rok.