XIV Konkurs „Kaszubskie Madonny”

5 listopada 2018

5 listopada w szkole w Starej Hucie odbyła się finałowa uroczystość XIV Konkursu „Kaszubskie Madonny”.
Na konkurs wpłynęło 121 prac plastycznych oraz 8 prac literackich z 20 szkół przygotowanych pod okiem 15 nauczycieli. W tym roku regulamin przewidywał wykonanie kaszubskiej madonny w technice malarskiej w formacie A4. W roku 2018- roku stulecia niepodległości- wyjątkowo inspiracją mogła być nie tylko kaszubska, ale słynna polska madonna np MB Częstochowska lub MB Otrobramska. Część prac nie spełniała wymogów regulaminu. Komisja nagrodziła równorzędnie 42 prace plastyczne. Zostały wyróżnione za poprawność zastosowanej techniki, estetykę, kreatywność oraz zgodność z regulaminem. W części literackiej należało opisać pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego po kaszubsku. Nagrodzono 8 prac literackich. Razem było 50 laureatów tegorocznego konkursu, a każdy z nich otrzymał dyplom i pięknie wydaną „Zaklętą stegnę” Jerzego Sampa oraz książeczkę z nagrodzonymi pracami literackimi.
W konkursie wzięły udział następujące szkoły:
1 Borzestowo
2 Dzierżążno
3 Stow. Dzierżążno- Dzieciom
4 Egiertowo
5 Głodnica
6 Jelonko
7 Kartuzy SP 2
8 Kiełpino
9 Kolonia
10 Klukowa Huta
11 Kożyczkowo
12 Lisie Jamy
13 Mirachowo
14 Przodkowo
15 Puzdrowo
16 Sierakowice
17 Stara Huta
18 Stężyca
19 Szymbark
20 Bącz
Na początku spotkania uczniowie ze Starej Huty przedstawili inscenizację fragmentu „Pana Tadeusza” po kaszubsku, a połączone siły ze Starej Huty i Głodnicy zaśpiewały przy akompaniamencie gitar dwie maryjne pieśni po kaszubsku. Potem było wręczanie dyplomów i nagród laureatom i nauczycielom, pod okiem których prace te powstawały, a na koniec tradycyjnie już słodki poczęstunek i rozmowy o kaszubskich madonnach.

Relacja Kuby, który występował w scence teatralnej podczas spotkania finałowego:
Pewnego dnia był konkurs „Kaszubskie Madonny’’. Miałem rolę Jurahy. Dostałem, jak wszyscy, tekst po kaszubsku. Trochę było mi trudno, ale trzymałem się i dałem radę powiedzieć tekst. Było dużo laureatów, z naszej szkoły było trzech, to byli Julia Szymańska, Martyna Konkel i Michał Miotk. Dzieci dostały dyplom, książkę i album z innymi pracami. A jeszcze przed występem dziewczyny z Głodnicy zagrały na gitarach i zaśpiewały, a po występie zaśpiewali też ci, którzy występowali.
Jakub Górski, klasa IV