Wycieczka- dodatkową nagrodą

28 stycznia 2016

Kartuskie Centrum Kultury wraz z Burmistrzem Kartuz panem Grzegorzem Gołuńskim dla szkół, które zdobyły najwięcej nagród w konkursie „Moje Kaszuby” zorganizowało dodatkową nagrodę- autokarową wycieczkę po Kaszubach. W tym roku zdobyliśmy aż 6 nagród, dlatego zostaliśmy do udziału w tej wycieczce zaproszeni. A ponieważ autobus był duży pojechaliśmy prawie wszyscy, 17 osób z klasy II, III, IV, V i VI. Czyli komplet „starszaków”. Oprócz nas były dzieci z Dzierżążna i Kartuz.
W Kartuzach odwiedziliśmy zabytkową Kolegiatę Kartuzów nad jeziorem. Dużo czasu spędziliśmy w Szymbarku w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Widzieliśmy tam prawdziwe cuda: najdłuższą deskę świata, najdłuższy stół świata, wystawę starych narzędzi ciesielskich i stolarskich, Dom Sybiraków, barak z sowieckich łagrów, wagony, którymi wywożono naszych rodaków na Sybir, wystawę zdjęć Romualda Koprowskiego, pomnik Wojtka- niedźwiedzia, który walczył z Armią Andersa m.in. pod Monte Cassino, replikę dworu z Salina, no i najważniejsze- dom do góry nogami! Po długim zwiedzaniu w strugach deszczu ogrzewaliśmy się przy ognisku jedząc pieczone kiełbaski i tańczyliśmy przy muzyce kaszubskiej kapeli.
Ostatnim punktem programu było Chmielno i nowa siedziba Lokalnej Grupy Rybackiej, gdzie miło (i ciepło) spędziliśmy czas na wystawie multimedialnej i w kinie 3D.
Ta wycieczka to była piękna i niezwykle cenna lekcja o naszym wspaniałym regionie- o Kaszubach!

Relacja Jakuba Liedtki z klasy V:
28 stycznia 2016 roku pojechaliśmy do Szymbarku. Była to nagroda za konkurs. Najpierw pojechaliśmy do Kartuz, aby zabrać opiekunów i przewodników i zwiedzić Kolegiatę Kartuską, a później do Dzierżążna, aby wziąć resztę dzieci. Gdy zabraliśmy je to jechaliśmy prościuteńko do Szymbarku. Tam zobaczyliśmy największy stół na świecie, największą deskę na świecie i największy fortepian oczywiście na świecie. Posłuchaliśmy trochę kaszubskich piosenek i poszliśmy zwiedzać dom do góry nogami, pociąg który woził zesłańców na Syberię, dom Sybiraka i pomnik niedźwiedzia Wojtka, który na wojnie nosił pociski żołnierzom z Armii Andersa. Na końcu zwiedzania poszliśmy na kiełbaski, były one bardzo pyszne. Pani zrobiła nam najlepszą niespodziankę i powiedziała, że jedziemy jeszcze na film 3D i na różne gry. Tańczyliśmy ze szczęścia. W autokarze nikt nie mógł usiedzieć spokojnie na miejscu. Po filmie jechaliśmy do domu w dobrych humorach. Każdy opowiadał co mu się najbardziej podobało. Było super!
Relacja Mateusza Konkela z klasy IV:
28 stycznia 2016 roku, w czwartek, pojechaliśmy do Kartuz, Szymbarka, Chmielna. Z Dzierżążna zabralismy inne dzieci. W Szymbarku poszliśmy przez taki mały sklep i widzieliśmy dom do góry nogami, najdłuższą deskę świata, największy fortepian świata, pociąg zesłańców, domy zesłańców. Potem poszliśmy na ognisko. Następnie pojechaliśmy do Chmielna na film 3D i na gry multimedialne na mega tabletach. Było Super!!!!!!!:)