3 dni w Zielonej Szkole w Staniszewie

14 lutego 2024

Zaraz po zimowych feriach uczestniczyliśmy w 3-dniowych warsztatach ekologicznych w nieodległym Staniszewie, do którego dotarliśmy w ciągu godziny pieszo. Mieszkaliśmy w dawnej szkole, która dwa lata temu została gruntownie wyremontowana i przystosowana do współczesnych standardów przez Kaszubski Park Krajobrazowy. Mieliśmy ciekawe zajęcia z różnymi edukatorami dotyczące kondycji naszej planety i jej miejsca we wszechświecie. Sami też penetrowaliśmy okolice odwiedzając m.in. Sianowo z kościółkiem i grób naszego zaprzyjaźnionego nauczyciela Janusza Mamelskiego, którego tragiczną śmierć wciąż opłakujemy. Był też czas na różne towarzyskie aktywności i wspólne nacieszenie się swoją obecnością.
Relacja Amelki:
Dzień I, 12 lutego
Rano wyruszyliśmy na piechotę do Zielonej Szkoły w Staniszewie, która znajduje się około 4 kilometry od naszej szkoły w Starej Hucie. Wędrówka minęła nam dość szybko.
Jak już doszliśmy zostały nam przedstawione zasady, które panują w budynku. Następnie zostały nam przydzielone pokoje. Wszyscy chłopcy mieli wspólny pokój, a dziewczyny zostały podzielone na dwa pokoje. Po rozpakowaniu swoich rzeczy wybraliśmy się na krótką przechadzkę do kościoła w Sianowie i przy okazji wpadliśmy na małe zakupy do sklepu. Po powrocie mieliśmy zajęcia z panem leśniczym, który z chęcią opowiadał nam o swojej pracy oraz pokazywał nam różne ciekawe rzeczy. Zajęcia z leśniczym się skończyły, a my ruszyliśmy na kolację.
Dzień II, 13 lutego.
Dnia drugiego obudziliśmy się pełni energii i po śniadaniu ruszyliśmy na grób pana Janusza Mamelskiego. Po powrocie z cmentarza mieliśmy zajęcia z panią Dominiką. Pani Dominika zaprowadziła nas do planetarium gdzie oglądaliśmy niesamowity film o niedźwiedziach, a następnie robiliśmy magnezową sól do kąpieli o jakim zapachu tylko chcieliśmy. Ostatnie zajęcia tego dnia odbyły się z panem Piotrem, z którym poszliśmy na bardzo długą i ciekawą wędrówkę do Stryszej Budy.
Dzień III, 14 luty.
Ostatniego dnia po śniadaniu mieliśmy zajęcia z panem Piotrem o skałach i epoce lodowcowej. Po zajęciach wybraliśmy się na podsumowanie naszego pobytu w Zielonej Szkole. Do naszych domów wróciliśmy tez pieszo.